Texas Instruments LP2951CMM-3.3/NOPB
LP2951CMM-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2951CMM-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2951CMM-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2951CMM-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2951CMM-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951CMM-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2951CMM-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951CMM-3.3/NOPB
Related LinksLP2951CMM, LP2951CMM-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951CMM-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2951CMM-3.3/NOPB
KIT EVAL RT EVENT RECORD DS1678 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER T1 5V 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YLW LC 0.80" CCRLD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
INSERT TOOL 6X12 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf