Texas Instruments LP2981-33DBVTE4
LP2981-33DBVTE4 picture photo
Mfg. Part Number
LP2981-33DBVTE4
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
LP2981-33DBVTE4.pdf
Availability of LP2981-33DBVTE4
QUANTITY
LP2981-33DBVTE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2981-33DBVTE4
Internal Part NumberEIS-LP2981-33DBVTE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2981-33DBVTE4
Related LinksLP2981-, LP2981-33DBVTE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2981-33DBVTE4 Details Description
Related parts for LP2981-33DBVTE4
IDC CABLE - MSD24K/MC24G/MPK24K datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 40DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL RED/GRN PC MNT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 MKD N 200/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf