Texas Instruments LP2983AIM5-1.2
LP2983AIM5-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP2983AIM5-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2983AIM5-1.2.pdf
Availability of LP2983AIM5-1.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2983AIM5-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2983AIM5-1.2
Internal Part NumberEIS-LP2983AIM5-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2983AIM5-1.2
Related LinksLP2983A, LP2983AIM5-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2983AIM5-1.2 Details Description
Related parts for LP2983AIM5-1.2
IC ADC 8BIT SERIAL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SOCKET TRACK MOUNTING SOCKET datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf