Texas Instruments LP2983IM5X-1.2/NOPB
LP2983IM5X-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2983IM5X-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2983IM5X-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP2983IM5X-1.2/NOPB
QUANTITY
LP2983IM5X-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2983IM5X-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2983IM5X-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2983IM5X-1.2/NOPB
Related LinksLP2983IM5, LP2983IM5X-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2983IM5X-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP2983IM5X-1.2/NOPB
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 4A 1000V KBJ datasheet.pdf
RES SMD 597K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf