Vishay/Dale RN55D6810FRE6
RN55D6810FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6810FRE6
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6810FRE6.pdf
Availability of RN55D6810FRE6
QUANTITY
RN55D6810FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6810FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6810FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6810FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6810FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6810FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6810FRE6
RES SMD 1.05KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP 100F -10% +30% 42V CHAS MNT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf