Texas Instruments LP2985A-33DBVR
LP2985A-33DBVR picture photo
Mfg. Part Number
LP2985A-33DBVR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985A-33DBVR.pdf
Availability of LP2985A-33DBVR
QUANTITY
LP2985A-33DBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985A-33DBVR
Internal Part NumberEIS-LP2985A-33DBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985A-33DBVR
Related LinksLP2985A, LP2985A-33DBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985A-33DBVR Details Description
Related parts for LP2985A-33DBVR
INSERT MALE 10POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
VARISTOR 6.8V 40A 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf