Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC2K21
RNMF12FTC2K21 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC2K21
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC2K21.pdf
Availability of RNMF12FTC2K21
QUANTITY
RNMF12FTC2K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC2K21
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC2K21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC2K21
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC2K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC2K21 Details Description
Related parts for RNMF12FTC2K21
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ZFV DBL. BAR LIGHT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRN SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 6A 125V datasheet.pdf