Texas Instruments LP2985AIM5-1.8/NOPB
LP2985AIM5-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5-1.8/NOPB
QUANTITY
LP2985AIM5-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-1.8/NOPB
Related LinksLP2985AIM, LP2985AIM5-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2985AIM5-1.8/NOPB
IC DGTL POT SNGL 128POS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 75V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .38 9.7MMX100' LOW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
M801 3C 3#20HD SKT PLUG THRD datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf