Texas Instruments LP2985AIM5-2.8/NOPB
LP2985AIM5-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP2985AIM5-2.8/NOPB
QUANTITY
LP2985AIM5-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-2.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-2.8/NOPB
Related LinksLP2985AIM, LP2985AIM5-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2985AIM5-2.8/NOPB
FIXED IND 100UH 500MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD 5.0MM datasheet.pdf