Texas Instruments LP2985AIM5-3.8
LP2985AIM5-3.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5-3.8
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5-3.8.pdf
Availability of LP2985AIM5-3.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5-3.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5-3.8
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5-3.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5-3.8
Related LinksLP2985A, LP2985AIM5-3.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5-3.8 Details Description
Related parts for LP2985AIM5-3.8
IC DAC 10BIT 2WIRE I2C 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.25% 1/4W 2010 datasheet.pdf
16 CIR MTS .156 ASSY ON TAPE L datasheet.pdf
SENS PHOTO 70-300MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf