Texas Instruments LP2985AIM5X-3.1
LP2985AIM5X-3.1 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985AIM5X-3.1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985AIM5X-3.1.pdf
Availability of LP2985AIM5X-3.1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985AIM5X-3.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985AIM5X-3.1
Internal Part NumberEIS-LP2985AIM5X-3.1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985AIM5X-3.1
Related LinksLP2985A, LP2985AIM5X-3.1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985AIM5X-3.1 Details Description
Related parts for LP2985AIM5X-3.1
CONN SOCKET .062 WIREWRAP GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
SOCKET 11 OCTAL OPTO SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T 1812 datasheet.pdf