Texas Instruments LP2985IM5X-1.8/NOPB
LP2985IM5X-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IM5X-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985IM5X-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP2985IM5X-1.8/NOPB
QUANTITY
LP2985IM5X-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IM5X-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985IM5X-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985IM5X-1.8/NOPB
Related LinksLP2985IM5, LP2985IM5X-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985IM5X-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2985IM5X-1.8/NOPB
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU ARM9 32KB ROM 217BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FUSE FORKLIFT HAZGARD 250A 48VDC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 30QFN datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONTACT SIGNAL S STR G30 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf