Texas Instruments LP2985ITPX-2.8/NOPB
LP2985ITPX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985ITPX-2.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP2985ITPX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LP2985ITPX-2.8/NOPB
QUANTITY
LP2985ITPX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985ITPX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985ITPX-2.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985ITPX-2.8/NOPB
Related LinksLP2985ITP, LP2985ITPX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985ITPX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2985ITPX-2.8/NOPB
DSUB CABL-AFN15K/ AE15M / X datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 750 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE datasheet.pdf
CAP CER 6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIN F STD POWER FEMALE datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL SMD .050" datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf