Texas Instruments LP2985ITPX-2.9/NOPB
LP2985ITPX-2.9/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2985ITPX-2.9/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP2985ITPX-2.9/NOPB.pdf
Availability of LP2985ITPX-2.9/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985ITPX-2.9/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985ITPX-2.9/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2985ITPX-2.9/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985ITPX-2.9/NOPB
Related LinksLP2985ITP, LP2985ITPX-2.9/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985ITPX-2.9/NOPB Details Description
Related parts for LP2985ITPX-2.9/NOPB
IC LVL XLTR LV 8MBPS 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS .049 SMT TIN datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MINISMA datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 2A 600V SIP datasheet.pdf
PROC CAPSENSE 2.4GHZ TXRX 68QFN datasheet.pdf
EXTENSION FEED PIN datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 1CH 5GBPS datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.75A T/H datasheet.pdf