Texas Instruments LP2987AIMM-3.3
LP2987AIMM-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2987AIMM-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2987AIMM-3.3.pdf
Availability of LP2987AIMM-3.3
QUANTITY
LP2987AIMM-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2987AIMM-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2987AIMM-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2987AIMM-3.3
Related LinksLP2987A, LP2987AIMM-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2987AIMM-3.3 Details Description
Related parts for LP2987AIMM-3.3
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
ET FFC CARD EDGE 12 POS datasheet.pdf