Texas Instruments LP2987IMMX-3.3
LP2987IMMX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2987IMMX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2987IMMX-3.3.pdf
Availability of LP2987IMMX-3.3
QUANTITY
LP2987IMMX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2987IMMX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2987IMMX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2987IMMX-3.3
Related LinksLP2987I, LP2987IMMX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2987IMMX-3.3 Details Description
Related parts for LP2987IMMX-3.3
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 120mA Backlight 10-MLPD (3x3) datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf