Vishay/Dale PTFT0805L0680JW
PTFT0805L0680JW picture photo
Mfg. Part Number
PTFT0805L0680JW
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 68 OHM 5% 0805
Datasheet Download
PTFT0805L0680JW.pdf
Availability of PTFT0805L0680JW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTFT0805L0680JW Order Process
Ship out your order
Specifications of PTFT0805L0680JW
Internal Part NumberEIS-PTFT0805L0680JW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPTFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C68
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max100mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTFT0805L0680JW
Related LinksPTFT080, PTFT0805L0680JW Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PTFT0805L0680JW Details Description
Related parts for PTFT0805L0680JW
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.625V SC70-4 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 2.54MM GRAY datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf