Texas Instruments LP2989AIMX-3.3/NOPB
LP2989AIMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2989AIMX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LP2989AIMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2989AIMX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2989AIMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989AIMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2989AIMX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989AIMX-3.3/NOPB
Related LinksLP2989AIM, LP2989AIMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989AIMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2989AIMX-3.3/NOPB
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD DEV ANTIOCH datasheet.pdf
CONN USB PATCH CORD 2M IP67 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FUSE BF INLINE 10MM2 SILIC. datasheet.pdf
LSR DSPLC SNSR SPC RFLC W/5M CBL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf