Texas Instruments LP2989IM-3.3
LP2989IM-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2989IM-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LP2989IM-3.3.pdf
Availability of LP2989IM-3.3
QUANTITY
LP2989IM-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989IM-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2989IM-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989IM-3.3
Related LinksLP2989, LP2989IM-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989IM-3.3 Details Description
Related parts for LP2989IM-3.3
DIODE ZENER 5.1V 150MW 0503 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 72POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 9C datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf