Texas Instruments LP2989IMMX-3.3/NOPB
LP2989IMMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2989IMMX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2989IMMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2989IMMX-3.3/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2989IMMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989IMMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2989IMMX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989IMMX-3.3/NOPB
Related LinksLP2989IMM, LP2989IMMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989IMMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2989IMMX-3.3/NOPB
IC MULTIPLEXER 8X1 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
RCPT USB-A PIGTAIL 20AWG PNL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf