Texas Instruments LP2992ILD-1.5/NOPB
LP2992ILD-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2992ILD-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.25A 6-WSON
Datasheet Download
LP2992ILD-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP2992ILD-1.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2992ILD-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2992ILD-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2992ILD-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2992ILD-1.5/NOPB
Related LinksLP2992ILD, LP2992ILD-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2992ILD-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP2992ILD-1.5/NOPB
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 64X36 SYNC 15NS 120-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI SPEED 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5-30PF 250V TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf