Texas Instruments LP2992IM5X-2.5
LP2992IM5X-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2992IM5X-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5
Datasheet Download
LP2992IM5X-2.5.pdf
Availability of LP2992IM5X-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2992IM5X-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2992IM5X-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2992IM5X-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.45V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2992IM5X-2.5
Related LinksLP2992I, LP2992IM5X-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2992IM5X-2.5 Details Description
Related parts for LP2992IM5X-2.5
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 300 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .050A datasheet.pdf