Copal Electronics LP2W-27S-R-Z
LP2W-27S-R-Z picture photo
Mfg. Part Number
LP2W-27S-R-Z
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP2W-27S-R-Z.pdf
Availability of LP2W-27S-R-Z
QUANTITY
LP2W-27S-R-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2W-27S-R-Z
Internal Part NumberEIS-LP2W-27S-R-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP
PackagingTube
TypeStandard
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 16.20mm
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2W-27S-R-Z
Related LinksLP2W-2, LP2W-27S-R-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
LP2W-27S-R-Z Details Description
Related parts for LP2W-27S-R-Z
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 600MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 10 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC THIN BRISTLE datasheet.pdf
S20 BLU PULL TIGHT SEAL 6" SEQ datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf