Texas Instruments LP3852EMPX-3.3
LP3852EMPX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3852EMPX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5
Datasheet Download
LP3852EMPX-3.3.pdf
Availability of LP3852EMPX-3.3
QUANTITY
LP3852EMPX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3852EMPX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3852EMPX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C