Texas Instruments LP3852ESX-1.8/NOPB
LP3852ESX-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3852ESX-1.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
LP3852ESX-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP3852ESX-1.8/NOPB
QUANTITY
LP3852ESX-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3852ESX-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3852ESX-1.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3852ESX-1.8/NOPB
Related LinksLP3852ESX, LP3852ESX-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3852ESX-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP3852ESX-1.8/NOPB
IC AMP VIDEO DIF ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TOOL SPANNER FOR CONICAL NUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BROWN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf