Texas Instruments LP3855EMP-1.8
LP3855EMP-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP3855EMP-1.8
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5
Datasheet Download
LP3855EMP-1.8.pdf
Availability of LP3855EMP-1.8
QUANTITY
LP3855EMP-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3855EMP-1.8
Internal Part NumberEIS-LP3855EMP-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3855EMP-1.8
Related LinksLP3855, LP3855EMP-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3855EMP-1.8 Details Description
Related parts for LP3855EMP-1.8
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
TERM FLANG FORK VYL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 150V 400A MS013 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 3.3V 10A datasheet.pdf
EMITTER UV 370NM 15MA TO-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf