Texas Instruments LP3855ES-2.5/NOPB
LP3855ES-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3855ES-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
LP3855ES-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP3855ES-2.5/NOPB
QUANTITY
LP3855ES-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3855ES-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3855ES-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3855ES-2.5/NOPB
Related LinksLP3855ES, LP3855ES-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3855ES-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3855ES-2.5/NOPB
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FRONT END MOD 5GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 145POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf