Texas Instruments LP3856ESX-2.5
LP3856ESX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3856ESX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3856ESX-2.5.pdf
Availability of LP3856ESX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3856ESX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3856ESX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3856ESX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.39V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3856ESX-2.5
Related LinksLP3856, LP3856ESX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3856ESX-2.5 Details Description
Related parts for LP3856ESX-2.5
RES 619 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 19A 4.97 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
B-223-06X STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf