Texas Instruments LP3871ES-3.3/NOPB
LP3871ES-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3871ES-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3871ES-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3871ES-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3871ES-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3871ES-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3871ES-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3871ES-3.3/NOPB
Related LinksLP3871ES, LP3871ES-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3871ES-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3871ES-3.3/NOPB
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR W/WDT 8-TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A MLP33-8 datasheet.pdf
MITYDSP SOM TMS320C6711 167MHZ datasheet.pdf
WIRE CLAMP 24AWG datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 266 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HD-I W/FA SMPO110F160OV LM CUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf