Texas Instruments LP3873ESX-3.3/NOPB
LP3873ESX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3873ESX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-5
Datasheet Download
LP3873ESX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3873ESX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3873ESX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3873ESX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3873ESX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3873ESX-3.3/NOPB
Related LinksLP3873ESX, LP3873ESX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3873ESX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3873ESX-3.3/NOPB
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
Crystal 9.494531MHz Surface Mount datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DIODE 15A 800V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 5 SLOTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf