Texas Instruments LP3874EMP-3.3/NOPB
LP3874EMP-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3874EMP-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223-5
Datasheet Download
LP3874EMP-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3874EMP-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3874EMP-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3874EMP-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3874EMP-3.3/NOPB
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3874EMP-3.3/NOPB
Related LinksLP3874EMP, LP3874EMP-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3874EMP-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3874EMP-3.3/NOPB
LED AMBER RIGHT ANGLE 5V LC SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
ADAPTER MPC5565 324-BGA TO PGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214BA datasheet.pdf