Texas Instruments LP3879SD-1.2
LP3879SD-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP3879SD-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.8A 8WSON
Datasheet Download
LP3879SD-1.2.pdf
Availability of LP3879SD-1.2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3879SD-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3879SD-1.2
Internal Part NumberEIS-LP3879SD-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3879SD-1.2
Related LinksLP3879, LP3879SD-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3879SD-1.2 Details Description
Related parts for LP3879SD-1.2
CARD DAUGHTER 32BIT ARM7 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC BATT CHRG LI-ION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf