Texas Instruments LP3883ESX-1.2/NOPB
LP3883ESX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3883ESX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3883ESX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP3883ESX-1.2/NOPB
QUANTITY
LP3883ESX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3883ESX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3883ESX-1.2/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3883ESX-1.2/NOPB
Related LinksLP3883ESX, LP3883ESX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3883ESX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP3883ESX-1.2/NOPB
CONN PIN 20-24 AWG CRIMP datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC OCTAL SER 8BIT R/R 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 460MA 1.58 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf