Texas Instruments LP38842S-1.5/NOPB
LP38842S-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38842S-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38842S-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP38842S-1.5/NOPB
QUANTITY
LP38842S-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38842S-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38842S-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP38842 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.115V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38842S-1.5/NOPB
Related LinksLP38842S, LP38842S-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38842S-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP38842S-1.5/NOPB
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC TFT PANEL MODULE 24-LLP datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 787K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 76MM datasheet.pdf
M18 ANALOG PROXIMITY M12 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf