Texas Instruments LP38842T-1.5/NOPB
LP38842T-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38842T-1.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO220-5
Datasheet Download
LP38842T-1.5/NOPB.pdf
Availability of LP38842T-1.5/NOPB
QUANTITY
LP38842T-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38842T-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38842T-1.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP38842 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.115V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38842T-1.5/NOPB
Related LinksLP38842T, LP38842T-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38842T-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LP38842T-1.5/NOPB
CONN RECEPT PIN .124" datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG RED 60" datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf