| Internal Part Number | EIS-LP38856-1.2EVAL | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant by exemption | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Manufacturer Product Page | LP38856-1.2EVAL Specifications | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators | |
| Series | - | |
| Channels per IC | 1 - Single | |
| Voltage - Output | 1.2V | |
| Current - Output | 3A | |
| Voltage - Input | 3 V ~ 5.5 V | |
| Regulator Type | Positive Fixed | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |