Texas Instruments LP38856SX-0.8/NOPB
LP38856SX-0.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38856SX-0.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5
Datasheet Download
LP38856SX-0.8/NOPB.pdf
Availability of LP38856SX-0.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38856SX-0.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38856SX-0.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38856SX-0.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38856SX-0.8/NOPB
Related LinksLP38856SX, LP38856SX-0.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38856SX-0.8/NOPB Details Description
Related parts for LP38856SX-0.8/NOPB
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 42POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf