Texas Instruments LP38859T-0.8/NOPB
LP38859T-0.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38859T-0.8/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 3A TO220-5
Datasheet Download
LP38859T-0.8/NOPB.pdf
Availability of LP38859T-0.8/NOPB
QUANTITY
LP38859T-0.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38859T-0.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38859T-0.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLP38859 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C