Texas Instruments LP3961EMPX-1.8
LP3961EMPX-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP3961EMPX-1.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5
Datasheet Download
LP3961EMPX-1.8.pdf
Availability of LP3961EMPX-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3961EMPX-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3961EMPX-1.8
Internal Part NumberEIS-LP3961EMPX-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 7 V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3961EMPX-1.8
Related LinksLP3961E, LP3961EMPX-1.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3961EMPX-1.8 Details Description
Related parts for LP3961EMPX-1.8
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20HTSSOP datasheet.pdf
IC 16MHZ Z8500 CMOS SCC 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 16 RELAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 250MW SOD123 datasheet.pdf