Texas Instruments LP3961ESX-2.5
LP3961ESX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3961ESX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3961ESX-2.5.pdf
Availability of LP3961ESX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3961ESX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3961ESX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3961ESX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3961ESX-2.5
Related LinksLP3961, LP3961ESX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3961ESX-2.5 Details Description
Related parts for LP3961ESX-2.5
IC OTP 2MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-5 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN,SKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-SUB 9P MALE,DOUBLE END, L=2.0M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 13 datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf