Texas Instruments LP3961ESX-3.3/NOPB
LP3961ESX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3961ESX-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3961ESX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3961ESX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3961ESX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3961ESX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3961ESX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3961ESX-3.3/NOPB
Related LinksLP3961ESX, LP3961ESX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3961ESX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3961ESX-3.3/NOPB
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
KIT FLEX POD CY7C60323-LFXC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf