Texas Instruments LP3965EMP-3.3
LP3965EMP-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3965EMP-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5
Datasheet Download
LP3965EMP-3.3.pdf
Availability of LP3965EMP-3.3
QUANTITY
LP3965EMP-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3965EMP-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3965EMP-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3965EMP-3.3
Related LinksLP3965, LP3965EMP-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3965EMP-3.3 Details Description
Related parts for LP3965EMP-3.3
IC DAC 12BIT OCTAL BUFF 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1606 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 582 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf