NKK Switches UB16NBKG015C-AB
UB16NBKG015C-AB picture photo
Mfg. Part Number
UB16NBKG015C-AB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
UB16NBKG015C-AB.pdf
Availability of UB16NBKG015C-AB
QUANTITY
UB16NBKG015C-AB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB16NBKG015C-AB
Internal Part NumberEIS-UB16NBKG015C-AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelUB16NBKG015C-AB
PCN Design/SpecificationUB, UB2 Epoxy Seal Material 18/Jun/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesUB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlack (White Window)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.85 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB16NBKG015C-AB
Related LinksUB16NBK, UB16NBKG015C-AB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB16NBKG015C-AB Details Description
Related parts for UB16NBKG015C-AB
MUX DUAL DUAL H/V TONE SW 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
BS II SNGL datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A MPT3 datasheet.pdf