Texas Instruments LP3966ES-3.3/NOPB
LP3966ES-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3966ES-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3966ES-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3966ES-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3966ES-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3966ES-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3966ES-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.8V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3966ES-3.3/NOPB
Related LinksLP3966ES, LP3966ES-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3966ES-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3966ES-3.3/NOPB
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
LOCK NUT 0.380" M5 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V THRU HOLE datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf