Texas Instruments LP3981ILD-2.5
LP3981ILD-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3981ILD-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A 6WSON
Datasheet Download
LP3981ILD-2.5.pdf
Availability of LP3981ILD-2.5
QUANTITY
LP3981ILD-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3981ILD-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3981ILD-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.132V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-WSON (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3981ILD-2.5
Related LinksLP3981, LP3981ILD-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3981ILD-2.5 Details Description
Related parts for LP3981ILD-2.5
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/1 K/K 10% datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 15A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
5600UF 16V 22X25MM 105C 5000H datasheet.pdf