Texas Instruments LP3985IBL-285
LP3985IBL-285 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IBL-285
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985IBL-285.pdf
Availability of LP3985IBL-285
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985IBL-285 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IBL-285
Internal Part NumberEIS-LP3985IBL-285
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IBL-285
Related LinksLP3985, LP3985IBL-285 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IBL-285 Details Description
Related parts for LP3985IBL-285
IC DRIVER HI/LO 600V 1.9A 8-SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 34.41UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC FLASH PSRAM 96M datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf