Texas Instruments LP3985IBP-2.7
LP3985IBP-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IBP-2.7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A 5DSBGA
Datasheet Download
LP3985IBP-2.7.pdf
Availability of LP3985IBP-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3985IBP-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IBP-2.7
Internal Part NumberEIS-LP3985IBP-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IBP-2.7
Related LinksLP3985, LP3985IBP-2.7 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IBP-2.7 Details Description
Related parts for LP3985IBP-2.7
SCR SENS 400V 4A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME FWE GRN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf