Texas Instruments LP3985IM5-3.3
LP3985IM5-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3985IM5-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3985IM5-3.3.pdf
Availability of LP3985IM5-3.3
QUANTITY
LP3985IM5-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3985IM5-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3985IM5-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLP3985IM5-3.3 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3985IM5-3.3
Related LinksLP3985, LP3985IM5-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3985IM5-3.3 Details Description
Related parts for LP3985IM5-3.3
EQUIPMENT MARKER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 0.05" 1.6" datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WHITE 130VAC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf