Texas Instruments LP3990MFX-1.2/NOPB
LP3990MFX-1.2/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3990MFX-1.2/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3990MFX-1.2/NOPB.pdf
Availability of LP3990MFX-1.2/NOPB
QUANTITY
LP3990MFX-1.2/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3990MFX-1.2/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3990MFX-1.2/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3990MFX-1.2/NOPB
Related LinksLP3990MFX, LP3990MFX-1.2/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3990MFX-1.2/NOPB Details Description
Related parts for LP3990MFX-1.2/NOPB
IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A TDSON-8 datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR RECT datasheet.pdf
STRIP BLADE 2.2 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 3A 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
750 TB RIS CLA LEFT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf