Texas Instruments LP3990MFX-3.3
LP3990MFX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3990MFX-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP3990MFX-3.3.pdf
Availability of LP3990MFX-3.3
QUANTITY
LP3990MFX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3990MFX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3990MFX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C